НИЙГЭМНийгэм мэдээ

Бөхийн барилдаан: Н.Батсуурийг давсанд тооцож, Б.Орхонбаяр тахимаа өглөө

Тулгар төр байгуулагдсаны түүхт 2233, Их Монгол Улс байгуулагдсаны 818, Үндэсний эрх чөлөө, тусгаар тогтнолоо сэргээн мандуулсны 113, Ардын хувьсгалын 103 жилийн ойн Үндэсний их баяр наадмын хүчит бөхийн барилдааны явцыг сурвалжилж байна.

Шууд дамжуулалт:


НЭМЭЛТ: 22.00 цаг

Даян аварга Н.Батсуурь барилдааны ихэнх хугацаанд ухарч, идэвхгүй барилдсан ч сүүлийн мөчид давлаа. Хөлийн цэц түүнийг давсанд тооцох үед Улсын арслан Б.Орхонбаяр эс хүлээн зөвшөөрч, тахимаа өгөхгүй байсан.

Харин багш нь тахимаа өг гэсний дараа хүлээн зөвшөөрөв.

Улмаар Н.Батсуурь 37 насандаа Дархан аварга цол хүртлээ.

НЭМЭЛТ: 20.46 цаг

Улсын арслан Б.Орхонбаяр Улсын аварга П.Бүрэнтөгсийг найм давж, үзүүр түрүүнд үлдлээ.

Харин Даян аварга Н.Батсуурь Улсын заан цолны болзол хангаад буй Д.Хүдэрбулгыг давлаа.

Улмаар үзүүр түрүүнд Даян аварга Н.Батсуурь, Улсын арслан Б.Орхонбаяр нар тунаж үлдлээ.

НЭМЭЛТ: 19.24 цаг

Наймын даваанд,

  • Даян аварга Н.Батсуурь Улсын начин Д.Хүдэрбулгыг амлаж,
  • Улсын аварга П.Бүрэнтөгс Улсын арслан Б.Орхонбаяртай туналаа.

Удахгүй хүчит бөхийн наймын давааны барилдаан эхэлнэ.

НЭМЭЛТ: 19.01 цаг

Даян аварга Н.Батсуурь аймгийн начин Т.Сайханжаргалаар долоо давлаа.

Харин Улсын аварга П.Бүрэнтөгс Улсын начин Э.Ууганбаяраар, Улсын арслан Б.Орхонбаяр Улсын харцага Г.Ганхуягаар тус тус долоо давсан.

Улсын начин Д.Хүдэрбулга Улсын аварга О.Хангайгаар долоо давлаа.

Улмаар шөвгийн дөрөвт,

  • Даян аварга Н.Батсуурь
  • Улсын аварга П.Бүрэнтөгс
  • Улсын арслан Б.Орхонбаяр
  • Улсын начин Д.Хүдэрбулга нар шөвгөрч үлдлээ.

НЭМЭЛТ: 18.09 цаг

Долоогийн даваа эхлэх гэж байна.

Даян аварга Н.Батсуурь аймгийн цолтой ч одоогоор Улсын харцага цолны болзол хангаад буй Говь-Алтай аймгийн харьяат бөх Т.Сайханжаргалыг амласан.

Улсын аварга О.Хангайн хувьд Төв аймгийн харьяат, Улсын начин Д.Хүдэрбулгыг амласан бол Улсын аварга П.Бүрэнтөгс Улсын начин Э.Ууганбаярыг амласан юм.

Харин Улсын арслан Б.Орхонбаяр Улсын харцага Г.Ганхуягтай тунаж үлдсэн.


НЭМЭЛТ: 17.26 цаг

Зургаагийн даваа өндөрлөлөө.

Тус даваанд,

  • Төв аймгийн харьяат бөх, Улсын начин Э.Ууганбаяр зургаа давж
  • Төв аймгийн харьяат бөх, Улсын начин Д.Хүдэрбулга зургаа давж
  • Говь-Алтай аймгийн харьяат бөх, Улсын начин цолны болзол хангаад буй Аймгийн арслан Т.Сайханжаргал зургаа давж, тус тус УЛСЫН ХАРЦАГА цолны болзол хангав.

Мөн Даян аварга Н.Батсуурь бэртэл авсан Улсын заан Б.Пүрэвсайханыг амлаж, Б.Пүрэвсайхан өөрөө тахимаа өгснөөр давсанд тооцогдлоо.

Долоогийн даваанд тунасан найман бөхтэй танилц,

  1. ДАЯ.А Н.Батсуурь, Ув
  2. У.АВ П.Бүрэнтөгс, Ув
  3. У.АВ О.Хангай, Хо
  4. У.АР Б.Орхонаяр, Сэ
  5. А.А Т.Сайханжаргал, ГА
  6. У.Х Г.Ганхуяг, Хо
  7. У.Н Д.Хүдэрбулга, Тө
  8. У.Н Э.Ууганбаяр, Тө

НЭМЭЛТ: 16.42 цаг

ДАЯ.А Н.БатсуурьУвУ.З1 Б.ПүрэвсайханХо
У.АВ П.БүрэнтөгсУвА.А1 М.АмарсанааЗа
У.АВ О.ХангайХоА.А1 Д.ТөрболдСэ
У.АР Б.ОрхонбаярСэА.А Г.ДармаажанцанХо
У.З М.ЛхагвагэрэлЗаА.А Т.СайханжаргалГА
У.Х Г.ГанхуягХоА.А Т.ДовчинсэмбээӨв
У.Н Д.ХүдэрбулгаТөА.А Л.ЭнхсаруулУв
У.Н Э.УуганбаярТөА.А Э.МөнхжаргалАр

НЭМЭЛТ: 15.53 цаг, 2024.07.12

Долоон начин төрж, тавын даваа өндөрлөлөө

Тавын давааны барилдаанд одоогийн байдлаар зургаан начин төрлөө.

Улсын начин цолны болзол хангасан бөхчүүд:

  1. Архангай аймгийн Хотонт сумын харьяат Э.Мөнхжаргал Архангай аймгийн Батцэнгэл сумын харьяат Улсын харцага Б.Зоригтбаатараар тав давж
  2. Өвөрхангайн бөх, аймгийн арслан Т.Довчинсэмбээ Улсын харцага Х.Гантулгаар тав давж
  3. Говь-Алтайн бөх, аймгийн арслан Т.Сайханжаргал Улсын гарьд Б.Гончигдамбаар тав давж
  4. Ховд аймгийн харьяат, аймгийн арслан Г.Дармаажанцан Цэргийн арслан Г.Жамбалдоржоор тав давж
  5. Сэлэнгэ аймгийн бөх, аймгийн арслан Д.Төрболд, Улсын заан Д.Анараар тав давж
  6. Завхан аймгийн бөх, аймгийн арслан М.Амарсанаа Улсын заан Б.Бат-Өлзийгөөр тав давж
  7. Увс аймгийн харьяат, аймгийн арслан Л.Энхсаруул аймгийн арслан Ц.Төмөрцоожоор тав давж тус тус начин цолны болзол хангав.

Мөн тав давж, шөвгөрсөн бусад бөхчүүдийг танилцуулбал:

  1. ДАЯ.А Н.Батсуурь, Ув
  2. У.АВ П.Бүрэнтөгс, Ув
  3. У.АВ О.Хангай, Хо
  4. У.АР Б.Орхонбаяр, Сэ
  5. У.З1 Б.Пүрэвсайхан, Хо
  6. У.З М.Лхагвагэрэл, За
  7. У.Х Г.Ганхуяг, Хо
  8. У.Н Д.Хүдэрбулга, Тө
  9. У.Н Э.Ууганбаяр, Тө

НЭМЭЛТ: 15.15 цаг, 2024.07.12

Тавын давааны ам

Хүчит бөхийн тавын даваанд бөхчүүд ам авч дууслаа.

Одоогоор амласан байдал:

ДАЯ.А Н.БатсуурьУв У.АВ Г.ЭрхэмбаярСэ
У.АВ П.БүрэнтөгсУв А.А Г.ХишигбатХо
У.АВ О.ХангайХо А.А М.ЭрхэмбаярБу
У.АР Б.ОрхонбаярСэ А.А Д.БадамгаравХо
У.Г Б.ГончигдамбаЗа А.А Т.СайханжаргалГА
У.З1 Б.ПүрэвсайханХо А.А М.БуяндэлгэрӨм
У.З Д.АнарДор А.А1 Д.ТөрболдСэ
У.З Б.Бат-ӨлзийХо А.А1 М.АмарсанааЗа
У.З М.ЛхагвагэрэлЗа А.А Ц.АдъяаХо
У.Х1 Б.ЗоригтбаатарАр А.А Э.МөнхжаргалАр
У.Х Х.ГантулгаӨв А.А Т.ДовчинсэмбээӨв
У.Х Г.ГанхуягХо А.А Д.АззаяаХэ
У.Н Д.ХүдэрбулгаТө А.А Г.ТөрмөнхДор
У.Н Э.УуганбаярТө А.А П.ХүрэлбаатарХө
Ц.А Г.ЖамбалдоржБХ А.А Г.ДармаажанцанХо
А.А Ц.ТөмөрцоожХо А.А Л.ЭнхсаруулУв

НЭМЭЛТ: 14.23 цаг, 2024.07.12

Тавын даваанд зодоглох 32 бөхийн нэр

Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа дууслаа. Улсын арслан Ц.Содномдоржийг өвдөг шороодсонд тооцсоноор Аймгийн арслан М.Эрхэмбаяр дөрөв давлаа.

Одоо тавын буюу начингийн даваа эхэлнэ.

Тавын даваанд тунаж үлдсэн бөхчүүдийг танилцуулъя.

  1. ДАЯ. АН.Батсуурь, Ув
  2. У.АВ П.Бүрэнтөгс, Ув
  3. У.АВ Г.Эрхэмбаяр, Сэ
  4. У.АВ О.Хангай, Хо
  5. У.АР Б.Орхонбаяр, Сэ
  6. У.Г Б.Гончигдамба, За
  7. А.А М.Буяндэлгэр, Өм
  8. У.З Б.Пүрэвсайхан, Хо
  9. А.А П.Хүрэлбаатар, Хө
  10. У.З Д.Анар, Дор
  11. У.З Б.Бат-Өлзий, Хо
  12. А.А Л.Энхсаруул, Ув
  13. У.З М.Лхагвагэрэл, За
  14. А.А Т.Сайханжаргал, ГА
  15. У.Х Б.Зоригтбаатар, Ар
  16. А.А Д.Аззаяа, Хэ
  17. А.А Ц.Адъяа, Хо
  18. А.А Г.Дармаажанцан, Хо
  19. А.А Ц.Төмөрцоож, Хо
  20. У.Х Х.Гантулга, Өв
  21. У.Х Г.Ганхуяг, Хо   
  22. А.А Т.Довчинсэмбээ, Өв
  23. Ц.А Г.Жамбалдорж, БХ
  24. У.Н Д.Хүдэрбулга, Тө
  25. А.А Э.Мөнхжаргал, Ар
  26. А.А Г.Хишигбат, Хо
  27. А.А Д.Бадамгарав, Хо
  28. А.А Г.Төрмөнх, Дор
  29. У.Н Э.Ууганбаяр, Тө
  30. А.А Д.Төрболд, Сэ
  31. А.А М.Амарсанаа, За
  32. А.А М.Эрхэмбаяр, Бу

НЭМЭЛТ: 12.33 цаг, 2024.07.12

Дөрвийн давааны оноолт

Дөрвийн даваа эхэллээ. Дөрвийн давааны оноолтыг танилцуулж байна.

ДАЯ.А Н.Батсуурь, Ув А.Н Г.Цоггэрэл, Ув
У.АВ П.Бүрэнтөгс, Ув Ц.З Ө.Батсуурь, Ар
У.АВ Г.Эрхэмбаяр, Сэ А.А М.Цэрэн, Хө
У.АВ О.Хангай, Хо А.А Э.Дашдэмбэрэл, ГА
У.АР Ц.Содномдорж, Хө А.А М.Эрхэмбаяр, Бу
У.АР Б.Орхонбаяр, Сэ А.А Н.Баяржаргал, Хэ
У.Г Б.Гончигдамба, За А.А Б.Өсөхбаяр, Ув
У.Г Ө.Бат-Орших, Ув А.А М.Буяндэлгэр, Өм
У.З1 Б.Пүрэвсайхан, Хо А.А Д.Эрдэнэтулга, ГА
У.З1 Н.Жаргалбаяр, Сэ А.А П.Хүрэлбаатар, Хө
У.З Д.Анар, Дор А.А М.Баяржавхлан, Хо
У.З Б.Бат-Өлзий, Хо А.А Э.Мөнх-Эрдэнэ, Ув
У.З Б.Серик, БӨ А.А Л.Энхсаруул, Ув
У.З М.Лхагвагэрэл, За А.А Н.Амгаланбаатар, Ду
У.Х1 Н.Золбоо, БХ А.А Т.Сайханжаргал, ГА
У.Х1 Б.Зоригтбаатар, Ар А.А Ч.Алтангэрэл, БХ
У.Х Ш.Пүрэвгарьд, За А.А Д.Аззаяа, Хэ
У.Х Л.Лха-Очир, За А.А Ц.Адъяа, Хо
У.Х Г.Бадрах, Хэ А.А Г.Дармаажанцан, Хо
У.Х Э.Даш, Ду А.А Ц.Төмөрцоож, Хо
У.Х Х.Гантулга, Өв А.А Н.Намнансүрэн, Бу
У.Х Г.Ганхуяг, Хо А.А Э.Баасанжав, Хө
У.Н Б.Чимэдвандан, За Ц.А Г.Жамбалдорж, БХ
У.Н Г.Ганжад, Тө А.А Т.Довчинсэмбээ, Өв
У.Н Д.Хүдэрбулга, Тө А.А П.Өсөхбаатар, За
У.Н Ө.Батзул, Ор А.А Э.Мөнхжаргал, Ар
У.Н Б.Лхагвадорж, Өв А.А Г.Хишигбат, Хо
У.Н Э.Нямаа, Өм А.А Г.Төрмөнх, Дор
У.Н Э.Батмагнай, БХ А.А Д.Бадамгарав, Хо
У.Н Э.Ууганбаяр, Тө А.А Э.Мөнхбаатар, ГС
А.А Д.Төрболд, Сэ А.А С.Очирбат, Да
А.А М.Амарсанаа, За А.А Б.Очирхүү, Бу

НЭМЭЛТ: 12.17 цаг, 2024.07.12

Дөрвийн даваанд тунасан 64 бөхтэй танилц

Гурвын даваа дууслаа.

Ийнхүү дөрвийн даваанд тунаж үлдсэн 64 бөхийг танилцуулъя.

  1. Ц.З Ө.Батсуурь, Ар
  2. ДАЯ. АН.Батсуурь, Ув
  3. У.АВ П.Бүрэнтөгс, Ув
  4. У.АВ Г.Эрхэмбаяр, Сэ
  5. У.АВ О.Хангай, Хо
  6. У.АР Ц.Содномдорж, Хө
  7. А.А Т.Довчинсэмбээ, Өв
  8. У.АР Б.Орхонбаяр, Сэ
  9. А.А П.Хүрэлбаатар, Хө
  10. А.А Э.Мөнхжаргал, Ар
  11. Ц.А Г.Жамбалдорж, БХ
  12. У.Г Б.Гончигдамба, За
  13. У.Г Ө.Бат-Орших, Ув
  14. А.А Ц.Төмөрцоож, Хо
  15. А.А Э.Дашдэмбэрэл, ГА
  16. У.З Б.Пүрэвсайхан, Хо
  17. У.З Н.Жаргалбаяр, Сэ
  18. А.А М.Баяржавхлан, Хо
  19. А.А Д.Бадамгарав, Хо
  20. А.А Г.Хишигбат, Хо
  21. А.А С.Очирбат, Да
  22. У.З Д.Анар, Дор
  23. У.З Б.Бат-Өлзий, Хо
  24. А.А М.Буяндэлгэр, Өм
  25. У.З Б.Серик, БӨ
  26. У.З М.Лхагвагэрэл, За
  27. У.Х Н.Золбоо, БХ
  28. У.Х Б.Зоригтбаатар, Ар
  29. А.Н Г.Цоггэрэл, Ув
  30. У.Х Ш.Пүрэвгарьд, За
  31. У.Х Л.Лха-Очир, За
  32. А.А М.Амарсанаа, За
  33. У.Х Г.Бадрах, Хэ
  34. У.Х Э.Даш, Ду
  35. А.А Г.Дармаажанцан, Хо
  36. А.А Д.Төрболд, Сэ
  37. У.Х Х.Гантулга, Өв
  38. А.А Б.Өсөхбаяр, Ув
  39. А.А Ц.Адъяа, Хо
  40. У.Х Г.Ганхуяг, Хо
  41. А.А Э.Баасанжав, Хө
  42. А.А Г.Төрмөнх, Дор
  43. А.А Н.Баяржаргал, Хэ
  44. У.Н Б.Чимэдвандан, За
  45. У.Н Г.Ганжад, Тө
  46. А.АЧ.Алтангэрэл, БХ
  47. А.А Э.Мөнхбаатар, ГС
  48. У.Н Д.Хүдэрбулга, Тө
  49. А.А П.Өсөхбаатар, За
  50. У.Н Ө.Батзул, Ор
  51. У.Н Б.Лхагвадорж, Өв
  52. А.А Д.Эрдэнэтулга, ГА
  53. А.А М.Цэрэн, Хө
  54. А.А Д.Аззаяа, Хэ
  55. У.Н Э.Батмагнай, БХ
  56. У.Н Э.Ууганбаяр, Тө
  57. А.А Н.Амгаланбаатар, Ду
  58. А.А Т.Сайханжаргал, ГА
  59. А.А Н.Намнансүрэн, Бу
  60. А.А Э.Мөнх-Эрдэнэ, Ув
  61. А.А Л.Энхсаруул, Ув
  62. У.Н Э.Нямаа, Өм
  63. А.А М.Эрхэмбаяр, Бу
  64. А.А Б.Очирхүү, Бу

НЭМЭЛТ: 2024.07.12 11.00 цаг

Гурвын даваанд өвдөг шороодсон улсын цолтой бөхчүүд

Одоогоор гурвын даваанд:

  • Дархан аварга Г.Өсөхбаяр,
  • Улсын арслан Д.Ганхуяг,
  • Улсын арслан Ц.Бямба-Отгон,
  • Улсын гарьд М.Баяржавхлан, 
  • Улсын гарьд Д.Рагчаа, 
  • Улсын гарьд Ш.Жаргалсайхан, 
  • Улсын гарьд Ж.Бат-Эрдэнэ
  • Улсын заан Н.Жаргалбаяр,
  • Улсын заан Ц.Мягмарсүрэн,
  • Улсын заан Д.Баасандорж,
  • Улсын заан М.Өсөхбаяр,
  • Улсын заан Б.Батмөнх,
  • Улсын заан Ц.Одбаяр,
  • Улсын харцага Т.Баасанхүү,
  • Улсын харцага О.Мөнх-Эрдэнэ нар өвдөг шороодоод байна.

НЭМЭЛТ: 2024.07.12 10.20 цаг

-Дархан аварга Г.Өсөхбаяр цэргийн заан Ө.Батсуурьд уналаа-

Хүчит бөхийн гурвын давааны барилдаанд Дархан аварга Г.Өсөхбаяр Архангай аймгийн Тариат сумын харьяат, Цэргийн заан Ө.Батсуурьд өвдөг шороодлоо. 

Дархан аварга Г.Өсөхбаярын хувьд энэ жилийн Үндэсний их наадмаар зодоглож, цолоо дуудуулах гэж байгаа билээ.


НЭМЭЛТ: 2024.07.12 10.10 цаг

-Улсын арслан Ц.Бямба-Отгон аймгийн арслан П.Хүрэлбаатарт өвдөг шороодлоо-

Гурвын даваанд Улсын арслан Ц.Бямба-Отгон Хөвсгөлийн Их-Уул сумын харьяат аймгийн арслан П.Хүрэлбаатарыг амлаж авсан билээ. Тэгвэл Ц.Бямба-Отгон амлаж авсан бөхдөө өвдөг шороодлоо.

Одоогоор гурвын даваанд улсын арслан Д.Ганхуяг, Ц.Бямба-Отгон, улсын гарди Д.Рагчаа, Ш.Жаргалсайхан, Ж.Бат-Эрдэнэ, М.Баяржаргал нарын өндөр цолтой бөхчүүд өвдөг шороодоод байна.


НЭМЭЛТ: 2024.07.12 9.00 цаг

-Гурвын даваанд аваргууд хэн, хэнийг амлав-

Хүчит бөхийн барилдааны гурвын даваа тун удахгүй эхлэх гэж байна. Бид өчигдөр энэ даваанд үлдсэн 128 бөхийг танилцуулсан. Харин тус даваанд ам авсан байдлыг танилцуулбал,

  1. Дархан аварга Г.Өсөхбаяр – Цэргийн заан Ө.Батсуурь
  2. Даян аварга Н.Батсуурь – Аймгийн заан О.Мөнх-Ирээдүй,
  3. Улсын аварга П.Бүрэнтөгс – Аймгийн харцага Ж.Энхбаатар,
  4. Улсын аварга Г.Эрхэмбаяр – Аймгийн арслан Д.Батсүх,
  5. Улсын аварга О.Хангай – Аймгийн арслан Ч.Энхмөнх,
  6. Улсын арслан Ц.Содномдорж – Аймгийн начин Х.Балжинням,
  7. Улсын арслан Д.Ганхуяг – Аймгийн арслан Т.Довчинсэмбээ,
  8. Улсын арслан Б.Орхонбаяр – Аймгийн арслан Д.Бямбасүрэн,
  9. Улсын арслан Ц.Бямба-Отгон – Аймгийн арслан П.Хүрэлбаатар,
  10. Улсын гарьд М.Баяржавхлан – Цэргийн арслан Г.Жамбалдорж,
  11. Улсын гарьд Д.Рагчаа – Аймгийн арслан Э.Мөнхжаргал,
  12. Улсын гарьд Б.Гончигдамба – Аймгийн заан Б.Бадамдорж,
  13. Улсын гарьд Ө.Бат-Орших – Аймгийн заан С.Доржпалам,
  14. Улсын гарьд Ш.Жаргалсайхан – Аймгийн арслан Ц.Төмөрцоож,
  15. Улсын гарьд Ж.Бат-Эрдэнэ – Аймгийн арслан Э.Дашдэмбэрэл,
  16. Улсын заан Б.Пүрэвсайхан – Аймгийн арслан Б.Түвшинтөгс,
  17. Улсын заан Н.Жаргалбаяр – Аймгийн арслан Г.Ганбаатар,
  18. Улсын заан Ц.Мягмарсүрэн – Аймгийн арслан М.Баяржавхлан,
  19. Улсын заан Д.Баасандорж – Аймгийн арслан Д.Бадамгарав,
  20. Улсын заан М.Өсөхбаяр – Аймгийн арслан Г.Хишигбат,
  21. Улсын заан Б.Батмөнх – Аймгийн арслан С.Очирбат,
  22. Улсын заан Д.Анар – Аймгийн арслан А.Нармандах,
  23. Улсын заан Б.Бат-Өлзий – Аймгийн харцага Э.Лхамхүү,
  24. Улсын заан Ц.Одбаяр – Аймгийн арслан М.Буяндэлгэр,
  25. Улсын заан Б.Серик – Улсын начин Ц.Бямба-Очир,
  26. Улсын заан М.Лхагвагэрэл – Аймгийн арслан Ц.Баатархүү,
  27. Улсын харцага Н.Золбоо – Цэргийн арслан Д.Цэрэнням,
  28. Улсын харцага Б.Зоригтбаатар – Аймгийн харцага Б.Ганзолбоо,
  29. Улсын харцага Т.Баасанхүү – Аймгийн начин Г.Цоггэрэл,
  30. Улсын харцага Ш.Пүрэвгарьд – Аймгийн арслан У.Береке,
  31. Улсын харцага Л.Лха-Очир – Аймгийн арслан Б.Номиндалай,
  32. Улсын харцага О.Мөнх-Эрдэнэ – Аймгийн арслан М.Амарсанаа,
  33. Улсын харцага Г.Бадрах – Аймгийн арслан С.Майнбаяр,
  34. Улсын харцага Э.Даш – Аймгийн арслан Т.Дүүрэнсаран,
  35. Улсын харцага Ө.Даваабаатар-Аймгийн арслан Г.Дармаажанцан,
  36. Улсын харцага Б.Одгэрэл – Аймгийн арслан Д.Төрболд,
  37. Улсын харцага Х.Гантулга – Улсын начин Д.Тамир,
  38. Улсын харцага Д.Бат-Эрдэнэ – Аймгийн арслан Ц.Адъяа,
  39. Улсын харцага Ц.Мөнхбаяр – Аймгийн арслан Б.Өсөхбаяр,
  40. Улсын харцага Г.Ганхуяг – Улсын начин Б.Эрдэнэхүү,
  41. Улсын начин Ч.Батчулуун – Аймгийн арслан Э.Баасанжав,
  42. Улсын начин Н.Мустафа – Аймгийн арслан Г.Төрмөнх


НЭМЭЛТ: 2024.07.11 20.17 цаг

-Хүчит бөхийн барилдааны хоёрын даваа дууслаа-

Гурвын даваанд тунаж үлдсэн 128 бөхтэй танилц. Маргааш буюу долдугаар сарын 12-ны өдөр гурвын даваа эхэлж, орой нь түрүү бөх тодорно.

  1. ДАР.А Г.Өсөхбаяр, Ар
  2. ДАЯ.А Н.Батсуурь, Увс
  3. У.АВ П.Бүрэнтөгс, Увс
  4. У.АВ Г.Эрхэмбаяр, Сэ
  5. У.АВ О.Хангай, Хо
  6. У.АР Ц.Содномдорж, хө
  7. У.АР Д.Ганхуяг, Өв
  8. У.АР Б.Орхонбаяр, Сэ
  9. У.АР Ц.Бямба-Отгон, Өв
  10. У.Г М.Баяржавхлан, За
  11. У.Г Д.Рагчаа, Ар
  12. У.Г Б.Гончигдамба, За
  13. У.Г Ө.Бат-Орших, Ув
  14. У.Г Ш.Жаргалсайхан, За
  15. У.Г Ж.Бат-Эрдэнэ, ГА
  16. У.З Б.Пүрэвсайхан, Хо
  17. У.З Н.Жаргалбаяр, Сэ
  18. У.З Ц.Мягмарсүрэн, Хо
  19. У.З Д.Баасандорж, Бу
  20. У.З М.Өсөхбаяр, Бу
  21. У.З Б.Батмөнх, Тө
  22. У.З Д.Анар, Дор
  23. У.З Б.Бат-Өлзий, Хо
  24. У.З Ц.Одбаяр, Өм
  25. У.З Б.Серик, БӨ
  26. У.З М.Лхагвагэрэл, За
  27. У.Х Н.Золбоо, БХ
  28. У.Х Б.Зоригтбаатар, Ар
  29. У.Х Т.Баасанхүү, Ув
  30. У.Х Ш.Пүрэвгарьд, За
  31. У.Х Л.Лха-Очир, За
  32. У.Х О.Мөнх-Эрдэнэ, Ар
  33. У.Х Г.Бадрах, Хэ
  34. У.Х Э.Даш, Ду
  35. У.Х Ө.Даваабаатар, Тө
  36. У.Х Б.Одгэрэл, Сэ
  37. У.Х Х.Гантулга, Өв
  38. У.Х Д.Бат-Эрдэнэ, За
  39. У.Х Ц.Мөнхбаяр, Ув
  40. У.Х Г.Ганхуяг, Хо
  41. У.Н Б.Эрдэнэхүү, БХ
  42. У.Н Ч.Батчулуун, Хө
  43. У.Н Н.Мустафа, БӨ
  44. У.Н Б.Бадамсүрэн, За
  45. ӨбУ.Н Б.Чимэдвандан, За
  46. У.Н Г.Ганжад, Тө
  47. У.Н Д.Тамир, Бу
  48. У.Н Ц.Бямба-Очир, ГА
  49. У.Н Д.Амаржаргал, Бу
  50. У.Н Н.Баярбаатар, Сэ
  51. У.Н Д.Хүдэрбулга, Тө
  52. У.Н Ц.Сандагдорж, Хө
  53. У.Н Ө.Батзул, Ор
  54. У.Н Б.Лхагвадорж, Өв
  55. У.Н Б.Түмэндэмбэрэл, Бу
  56. У.Н Э.Нямаа, Өм
  57. У.Н Э.Сумъяабат, Бу
  58. У.Н Х.Оргилболд, Ув
  59. У.Н Э.Батмагнай, БХ
  60. У.Н Э.Ууганбаяр, Тө
  61. У.Н Д.Тогтохжаргал, Ув
  62. А.А Б.Номиндалай, Сү
  63. А.А Д.Төрболд, Сэ
  64. А.А Ч.Энхмөнх, Сү
  65. А.А М.Амарсанаа, За
  66. А.А Б.Очирхүү, Бу
  67. А.А С.Очирбат, Да
  68. А.А У.Береке, БӨ
  69. А.А Э.Мөнхбаатар, ГС
  70. А.А О.Наранбаатар, Өв
  71. А.А Ө.Сүхбат, Бу
  72. А.А Б.Баатархүү, ДоГ
  73. А.А Ц.Мөнхбаяр, Ув
  74. А.А Д.Бадамгарав, Хо
  75. А.А Г.Төрмөнх, Дор
  76. А.А Д.Бямбасүрэн, БХ
  77. А.А Т.Дүүрэнсаран, БХ
  78. А.А Г.Ганбаатар, Бу
  79. А.А Ш.Отгонтөгс, Хэ
  80. А.А Г.Хишигбат, Хо
  81. А.А Э.Мөнхжаргал, Ар
  82. А.А П.Өсөхбаатар, За
  83. А.А Т.Довчинсэмбээ, Өв
  84. Ц.А Г.Жамбалдорж, БХ
  85. А.А Э.Баасанжав, Хө
  86. А.А Н.Намнансүрэн, Бу
  87. А.А Ц.Төмөрцоож, Хо
  88. А.А Г.Дармаажанцан, Хо
  89. А.А А.Нармандах, За
  90. А.А Б.Түвшинтөгс, Хэ
  91. А.А Б.Бат-Орших, БХ
  92. А.А Ц.Адъяа, Хо
  93. А.А Д.Аззаяа, Хэ
  94. А.А Ч.Алтангэрэл, БХ
  95. А.А Т.Сайханжаргал, ГА
  96. А.Н Х.Балжинням, БХ
  97. А.А Д.Батсүх, Тө
  98. А.А Б.Батсайхан, Ар
  99. А.А Н.Амгаланбаатар, Ду
  100. Ц.А Б.Өлзийсайхан, Өв
  101. А.Н Г.Цоггэрэл, Ув
  102. А.А Л.Энхсаруул, Ув
  103. А.А Э.Мөнх-Эрдэнэ, Ув
  104. А.А Г.Мөнх-Эрдэнэ, Сү
  105. А.А М.Баяржавхлан, Хо
  106. А.А У.Батцоож, Хо
  107. А.А П.Хүрэлбаатар, Хө
  108. А.А Д.Эрдэнэтулга, ГА
  109. А.А М.Буяндэлгэр, Өм
  110. А.А С.Майнбаяр, Ар
  111. А.А Б.Өсөхбаяр, Ув
  112. А.А Н.Баяржаргал, Хэ
  113. А.А М.Эрхэмбаяр, Бу
  114. А.А Э.Дашдэмбэрэл, ГА
  115. А.А М.Цэрэн, Хө
  116. Ц.А Д.Цэрэнням, Хэ
  117. А.З Б.Бадамдорж, Сү
  118. А.З О.Мөнх-Ирээдүй, Бу
  119. А.З Б.Бат-Эрдэнэ, Бу
  120. Ц.З Ө.Батсуурь, Ар
  121. А.З С.Доржпалам, Өм
  122. А.З О.Баяржаргал, Ар
  123. А.З М.Айдын, Тува
  124. А.Х О.Үйтүмэн, Өв
  125. А.Х Э.Лхамхүү, Ув
  126. А.Х Б.Ганзолбоо, Тө
  127. Ц.Х Д.Төрбаяр, Ар
  128. А.Х Ж.Энхбаатар, БХ

НЭМЭЛТ: 2024.07.11 17.51 цаг

Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа дуусаж, хоёрын даваа эхэллээ. Хоёрыг даваанд тунаж үлдсэн 256 бөхийн нэртэй танилц.

  1. ДАР.А Г.Өсөхбаяр, Ар
  2. ДАЯ.А Н.Батсуурь, Увс
  3. У.АВ П.Бүрэнтөгс, Увс
  4. У.АВ Г.Эрхэмбаяр, Сэ
  5. У.АВ О.Хангай, Хо
  6. З.Б Б.Цэнд-Аюуш, Бу
  7. У.АР Ц.Содномдорж, хө
  8. У.АР Д.Ганхуяг, Өв
  9. У.АР Х.Мөнхбаатар, Хө
  10. У.АР Б.Орхонбаяр, Сэ
  11. У.АР Ц.Бямба-Отгон, Өв
  12. У.АР Р.Пүрэвдагва, Ар
  13. У.Г М.Баяржавхлан, За
  14. У.Г Д.Рагчаа, Ар
  15. У.Г Б.Гончигдамба, За
  16. У.Г Ө.Бат-Орших, Ув
  17. У.Г Ш.Жаргалсайхан, За
  18. У.Г Ж.Бат-Эрдэнэ, ГА
  19. У.З Б.Пүрэвсайхан, Хо
  20. У.З Н.Жаргалбаяр, Сэ
  21. У.З Ц.Мягмарсүрэн, Хо
  22. У.З Д.Баасандорж, Бу
  23. У.З М.Өсөхбаяр, Бу
  24. У.З Б.Батмөнх, Тө
  25. У.З Д.Анар, Дор
  26. У.З Б.Бат-Өлзий, Хо
  27. У.З Д.Амгаланбаатар, Тө
  28. У.З Ц.Одбаяр, Өм
  29. У.З Б.Серик, БӨ
  30. У.З М.Лхагвагэрэл, За
  31. У.З Б.Соронзонболд, ГА
  32. У.З С.Сүхбат, Ар
  33. У.Х Л.Пүрэвжав, Ду
  34. У.Х Ш.Уламбаяр, За
  35. У.Х Н.Золбоо, БХ
  36. У.Х Б.Зоригтбаатар, Ар
  37. У.Х А.Цацабшир, ДоГ
  38. У.Х Т.Мөнгөнцоож, Ар
  39. У.Х Н.Батзаяа, Хо
  40. У.Х Т.Баасанхүү, Ув
  41. У.Х Ш.Пүрэвгарьд, За
  42. У.Х Л.Лха-Очир, За
  43. У.Х О.Мөнх-Эрдэнэ, Ар
  44. У.Х Г.Бадрах, Хэ
  45. У.Х Э.Даш, Ду
  46. У.Х Ө.Даваабаатар, Тө
  47. У.Х Б.Одгэрэл, Сэ
  48. У.Х Х.Гантулга, Өв
  49. У.Х Д.Бат-Эрдэнэ, За
  50. У.Х Т.Бэгзсүрэн, За
  51. У.Х Б.Цэдэнсодном, Өв
  52. У.Х Ц.Мөнхбаяр, Ув
  53. У.Х Г.Ганхуяг, Хо
  54. У.Н Б.Эрдэнэхүү, БХ
  55. У.Н Ц.Лхагвасүрэн, Хо
  56. У.Н Л.Цэрэнтогтох, ГА
  57. У.Н Ч.Батчулуун, Хө
  58. У.Н Н.Мустафа, БӨ
  59. У.Н С.Багахүү, ГА
  60. У.Н Б.Сумъяа, Өм
  61. У.Н Ж.Чулуунбат, БХ
  62. У.Н Б.Бадамсүрэн, За
  63. У.Н А.Алтанхуяг, Ду
  64. С.З Ж.Мягмардэмбэрэл, За
  65. У.Н Л.Батзориг, Өв
  66. У.Н Б.Баатарцол, БӨ
  67. У.Н Д.Амарсайхан, Бу
  68. У.Н Э.Ванданцэрэн, Ар
  69. У.Н Б.Чимэдвандан, За
  70. У.Н Г.Ганжад, Тө
  71. У.Н Д.Тамир, Бу
  72. У.Н Ш.Дарханбат, Өм
  73. У.Н Ц.Бямба-Очир, ГА
  74. У.Н Д.Амаржаргал, Бу
  75. У.Н Д.Цэрэнтогтох, БХ
  76. У.Н Б.Даваа-Очир, Хө
  77. У.Н А.Давааням, Хө
  78. У.Н Ж.Ням-Эрдэнэ, Ув
  79. У.Н Н.Баярбаатар, Сэ
  80. У.Н Д.Хүдэрбулга, Тө
  81. У.Н Т.Дүгэрдорж, За
  82. У.Н Х.Цогтгэрэл, Бу
  83. У.Н Ц.Сандагдорж, Хө
  84. У.Н Ө.Батзул, Ор
  85. У.Н Б.Лхагвадорж, Өв
  86. У.Н Б.Түмэндэмбэрэл, Бу
  87. У.Н Э.Нямаа, Өм
  88. У.Н Э.Сумъяабат, Бу
  89. У.Н Х.Оргилболд, Ув
  90. У.Н Э.Энх-Амгалан, Бу
  91. У.Н О.Түмэн, Ув
  92. У.Н Б.Түвшинтөгс, Бу
  93. У.Н Э.Батмагнай, БХ
  94. У.Н Б.Сосорбарам, Хо
  95. У.Н Э.Ууганбаяр, Тө
  96. У.Н Л.Отгонбаатар, Ар
  97. У.Н Д.Тогтохжаргал, Ув
  98. У.Н Б.Баянмөнх, Хо
  99. С.З Э.Мөнхтөр, Хө
  100. А.А Б.Номиндалай, Сү
  101. А.А Э.Даваажаргал, ГА
  102. А.А Т.Пүрэвсүрэн, ГС
  103. А.А Д.Төрболд, Сэ
  104. А.А Н.Өсөхбаяр, Сү
  105. А.А Ч.Энхмөнх, Сү
  106. А.А М.Амарсанаа, За
  107. А.А Б.Очирхүү, Бу
  108. А.А С.Очирбат, Да
  109. А.А М.Адъяахүү, Өм
  110. А.А У.Береке, БӨ
  111. А.А Э.Мөнхбаатар, ГС
  112. А.А Х.Энхчулуун, Өв
  113. А.А М.Еркебулан, БӨ
  114. А.А О.Наранбаатар, Өв
  115. А.А Э.Төгөлдөр, Тө
  116. А.А Ө.Сүхбат, Бу
  117. А.А Б.Баатархүү, ДоГ
  118. А.А Ц.Мөнхбаяр, Ув
  119. А.А М.Бямбадорж, ДоГ
  120. С.З Д.Төгс-Эрдэнэ, Ор
  121. А.А Л.Цээсүрэн, Ув
  122. А.А Д.Бадамгарав, Хо
  123. А.А М.Даваасүрэн, Өв
  124. А.А Т.Занданбат, Ду
  125. А.А Г.Төрмөнх, Дор
  126. А.А Д.Бямбасүрэн, БХ
  127. А.А Т.Дүүрэнсаран, БХ
  128. А.А М.Батцэнгэл, БХ
  129. А.А Т.Төгсдөлгөөн, Өм
  130. А.А Г.Ганбаатар, Бу
  131. А.А Ш.Отгонтөгс, Хэ
  132. А.А Г.Хишигбат, Хо
  133. А.А Б.Ганбаяр, Сэ
  134. А.А Б.Хашбат, Бу
  135. А.А Ш.Мөнх-Од, Хо
  136. А.А Э.Мөнхжаргал, Ар
  137. А.А П.Өсөхбаатар, За
  138. А.А Б.Нямсамбуу, Ув
  139. А.А Л.Даваажамц, Тө
  140. А.А Б.Бадрал, ДоГ
  141. А.А Т.Довчинсэмбээ, Өв
  142. Ц.А Г.Жамбалдорж, БХ
  143. А.А Б.Батзориг, ДоГ
  144. А.А Э.Баасанжав, Хө
  145. А.А Н.Намнансүрэн, Бу
  146. А.А Б.Бат-Эрдэнэ, ДоГ
  147. С.З Х.Эрдэнэбат, Ув
  148. А.А П.Эрхэмжаргал, Тө
  149. А.А Э.Тулга, Сэ
  150. А.А Ц.Төмөрцоож, Хо
  151. А.А Б.Сэр-Од, Ув
  152. А.А Г.Дармаажанцан, Хо
  153. А.А А.Нармандах, За
  154. А.А Л.Батсайхан, Өв
  155. А.А Б.Түвшинтөгс, БХ
  156. А.А Б.Түвшинтөгс, Хэ
  157. А.А Б.Доржсүрэн, Ду
  158. А.А Б.Төмөрбаатар, БӨ
  159. А.А Б.Баянмөнх, Ув
  160. А.А Х.Батбаяр, Ду
  161. А.Н А.Хишигдорж, ГА
  162. А.А Б.Бат-Орших, БХ
  163. А.А Н.Дашдаваа, Тө
  164. А.А Ц.Адъяа, Хо
  165. А.А Д.Аззаяа, Хэ
  166. А.А А.Отгонбаатар, Бу
  167. А.А Ч.Алтангэрэл, БХ
  168. А.А Б.Тайван, Хо
  169. А.А Т.Сайханжаргал, ГА
  170. А.Н Х.Цолмон, Тө
  171. А.А Б.Ганбаатар, За
  172. А.Н Х.Балжинням, БХ
  173. А.А Д.Батсүх, Тө
  174. А.Н Б.Батзориг, ДоГ
  175. А.А Д.Алтанцоож, Хэ
  176. А.А Б.Батсайхан, Ар
  177. А.А Н.Амгаланбаатар, Ду
  178. Ц.А Б.Өлзийсайхан, Өв
  179. А.Н Э.Амартүвшин, Ар
  180. А.А А.Саруулсайхан, Ду
  181. А.А Д.Батбаатар, За
  182. А.Н Г.Цоггэрэл, Ув
  183. А.А М.Бэлгүтэй, Дор
  184. А.А Л.Энхтүвшин, Тө
  185. А.А Д.Энхбат, БХ
  186. А.А Ж.Алтаншагай, ГА
  187. А.А У.Батгэрэл, Ар
  188. А.А Л.Энхсаруул, Ув
  189. А.А Э.Мөнх-Эрдэнэ, Ув
  190. А.А Э.Нандин-Эрдэнэ, Ар
  191. А.А Э.Батсуурь, Хө
  192. А.А Г.Мөнх-Эрдэнэ, Сү
  193. А.А М.Баяржавхлан, Хо
  194. А.А У.Батцоож, Хо
  195. А.А П.Хүрэлбаатар, Хө
  196. А.Н Б.Эрдэнэбуян, БХ
  197. А.А Д.Батбаяр, БХ
  198. А.А Д.Болдбаатар, Өв
  199. А.Н С.Амартүвшин, Өм
  200. А.А Д.Эрдэнэтулга, ГА
  201. А.А Д.Ням-Очир, Ар
  202. А.А Э.Буянтогтох, Сү
  203. А.А Ц.Лувсан-Адъяа, Өм
  204. А.Н Э.Даваадорж, За
  205. А.А М.Буяндэлгэр, Өм
  206. А.А С.Майнбаяр, Ар
  207. А.А Б.Өсөхбаяр, Ув
  208. А.А Н.Баяржаргал, Хэ
  209. А.А М.Эрхэмбаяр, Бу
  210. А.А Т.Баттогтох, БХ
  211. А.А Э.Дашдэмбэрэл, ГА
  212. А.А М.Цэрэн, Хө
  213. А.Н О.Мөнхбаяр, Хэ
  214. Ц.А Д.Цэрэнням, Хэ
  215. А.Н Ц.Отгонбат, Ар
  216. А.З Б.Баянсүх, Өм
  217. А.З М.Баттүвшин, Ду
  218. А.З Б.Бадамдорж, Сү
  219. А.З О.Мөнх-Ирээдүй, Бу
  220. А.З Б.Амбасэлмаа, Бу
  221. А.З Д.Ууганбаяр, Хо
  222. Ц.З Х.Наранбаяр, Сэ
  223. А.Н М.Нямбаатар, Тө
  224. А.З Б.Бат-Эрдэнэ, Бу
  225. Ц.З Ө.Батсуурь, Ар
  226. А.З М.Жамсрандорж, Тө
  227. А.Н А.Өгийдалай, Ар
  228. А.З Ч.Энхзаяа, Хө
  229. А.Н Д.Ихтамир, Бу
  230. А.Н Б.Амарсайхан, Бу
  231. А.З Т.Аззаяа,Ув
  232. А.Н Б.Бөхбат, Хо
  233. А.З Ш.Ганбаяр, Ду
  234. А.З Б.Чүлтэмпунцаг, Тө
  235. А.Н Т.Дашжамц, Өм
  236. А.З Б.Баяржаргал, Бу
  237. А.З Э.Өлзийбаяр, БХ
  238. А.З Ч.Даш, БХ
  239. А.З С.Пүрэвчулуун, Өв
  240. А.З Э.Мөнхболд, Ду
  241. А.З С.Доржпалам, Өм
  242. А.З О.Баяржаргал, Ар
  243. А.З М.Айдын, Тува
  244. А.Н Ж.Баянмөнх, ГА
  245. А.Х Д.Энхбаяр, ДоГ
  246. А.Н Т.Мөнх-Эрдэнэ, Ув
  247. А.Х Д.Пүрэвдорж, Бу
  248. А.Х О.Үйтүмэн, Өв
  249. А.Х Э.Лхамхүү, Ув
  250. А.Х Б.Ганзолбоо, Тө
  251. Ц.Х Д.Төрбаяр, Ар
  252. А.Х Ш.Алтангэрэл, Тө
  253. А.Х П.Жавхлантөгс, Ар
  254. А.Х Ж.Энхбаатар, БХ
  255. А.Х Т.Түвшинтулга, Өв
  256. А.Х Г.Гантулга, ГА

НЭМЭЛТ: 2024.07.11 14.05

Нэгийн даваа үргэлжилж байна. Одоогоор нэг даваад буй бөхчүүд:

  1. ДАР.А Г.Өсөхбаяр, Ар
  2. ДАЯ.А Н.Батсуурь, Увс
  3. У.АВ П.Бүрэнтөгс, Увс
  4. У.АВ Г.Эрхэмбаяр, Сэ
  5. У.АВ О.Хангай, Хо
  6. З.Б Б.Цэнд-Аюуш, Бу
  7. У.АР Ц.Содномдорж, хө
  8. У.АР Д.Ганхуяг, Өв
  9. У.АР Х.Мөнхбаатар, Хө
  10. У.АР Б.Орхонбаяр, Сэ
  11. У.АР Ц.Бямба-Отгон, Өв
  12. У.АР Р.Пүрэвдагва, Ар
  13. У.Г М.Баяржавхлан, За
  14. У.Г Д.Рагчаа, Ар
  15. У.Г Б.Гончигдамба, За
  16. У.Г Ө.Бат-Орших, Ув

Фото сурвалжилга:


ЭХЛЭЛ: 2024.07.11 13.34 цаг

-Нэгийн давааны баруун, зүүн жигүүрийг даян аварга Г.Өсөхбаяр, даян аварга Н.Батсуурь өнгөллөө-

Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа эхэллээ. Даян аварга Г.Өсөхбаяр, дархан аварга Н.Батсуурь нар нэгийн давааны зүүн, баруун жигүүрийг өнгөлөн, дэвжээнд хөл тавилаа.

Нэгийн давааны онцлох оноолтууд:

  • ДАР.А Г.Өсөхбаяр,Ар - З.Б Б.Цолмонбаяр,Тө
  • ДАЯ.А Н.Батсуурь,Ув - З.Б О.Болор-Эрдэнэ,Өм
  • У.АВ П.Бүрэнтөгс,Ув - З.Б Э.Дашзэвгэ, Тө
  • У.АВ Г.ЭрхэмбаярСэ - З.Б Б.Хүсэл-Эрдэнэ, СХД
  • У.АВ О.Хангай,Хо - З.Б Б.Тэлмэнбаяр,Тө
  • У.АР Д.Мөнх-Эрдэнэ, Ар - З.Б Б.Цэнд-Аюуш,Бу
  • У.АР Ц.Содномдорж, Хө - З.Б М.Билгүүн,Да
  • У.АР Д.Ганхуяг, Өв - З.Б Б.Сүх-Очир, Ув
  • У.АР Х.МөнхбаатарХө - З.Б О.Мөнхбаясгалан, Да
  • У.АР Б.Орхонбаяр, Сэ - З.Б М.Ялалтбаяр, Хэ
  • У.АР Ц.Бямба-ОтгонӨв - З.Б Б.Балжинням, ХУД
  • У.АР Р.Пүрэвдагва, Ар - З.Б У.Өсөхжаргал, БХ

Сэтгүүлч: М.Тэнгис, Д.Мөнхбат (Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгээс)
Гэрэл зургийг: О.Улсболд

Энэ мэдээнд өгөх таны үнэлгээ
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

АНХААРУУЛГА: Уншигчдын бичсэн сэтгэгдэлд Eguur.mn хариуцлага хүлээхгүй болно. Манай сайт ХХЗХ-ны журмын дагуу зүй зохисгүй зарим үг, хэллэгийг хязгаарласан тул Та сэтгэгдэл бичихдээ бусдын эрх ашгийг хүндэтгэн үзнэ үү.

guest
12 Сэтгэгдэл
Хуучин
Шинэ Шилдэг
Inline Feedbacks
View all comments
Зочин
Зочин
2024-07-11 15:32

Б Б.Цэнд-Аюуш, Бу

Хэлмэгдсэн дуучин
Хэлмэгдсэн дуучин
2024-07-12 18:02

Тунсан гэж буруу бичээд байна. Давсан гэж бичээч. Эгүүрхээн надаао хичээл за�##�гах уу.

ИРГЭН
ИРГЭН
2024-07-12 19:41

Батсуурь хуншгүй Дөрвөд , Новшийн бөх,,,,,,Элэг бүсээ янзлаад зогсож байгаа Бөхийг хавсарч унагааж давсан нэр зүүнэ_ Бэртэлтэй бөх амлаж давна,,,,,,Нутгийн нэр Баастсан муу Новш,

Jambaa
Jambaa
2024-07-13 07:22
Reply to  ИРГЭН

Увсаас �######� муу илжиг минь

Зочин
Зочин
2024-07-12 22:29

Батсуурьт бөх хүний эр хүний жудаг, хүн чанар �##�га даа

Jambaa
Jambaa
2024-07-13 07:22
Reply to  Зочин

Ччиний жудаг гэж ямар ац чинь байдаг юм

Зочин
Зочин
2024-07-13 08:46

ДАВСАН БОЛ ДАВСАН УНАСАН БОЛ УНАСАН. ОРХОНБАЯР УНАСАН БОЛ УНАСАН ЭР ХҮН ШИГ БАЙ ЧИ Л ДАВАХ ЁСТОЙ ЮУ БАС ЭРВАА ГАРАХ НЭЭ ШАЛ ДУРГҮЙ ХҮРЧИХЛЭЭ БАЙНА. БӨХ ХҮН БАРИЛДАХДАА УХАРНА УУ БАЙНА УУ ТА НАРТ ХАМААГҮЙ ТЭР ХҮН БҮТЭН ЖИЛИЙН НӨР ИХ ХӨДӨЛМӨРӨӨ ГАНЦХАН ӨДӨР ҮНЭЛЭХ МАШ ТОМ ТЭВЧЭЭР САМБАА ГАРГАХ САЙХАН МЭХ ҮЗҮҮЛЭХ Л ЗОРИЛГОТОЙ ТҮҮНЭЭС АМНААС ГАРДАГ ХООСОН ХИЙ ШИГ ЗҮЙЛ БИШ ШҮҮ ТАВЬТАРТАЙ БАЙЖ СУРАХ нь наадамчдын үүрэг шүү. Сайхан наадаарай

Зочин
Зочин
2024-07-13 08:56

ОРХОНБАЯР ЯАЛТАЧГҮЙ УНАСАН ҮҮНЭЭС ХОЙШ ЭР ХҮН ШИГ БАЙ БАС НЭГ ЭРВАА ГАРАХ БОЛОЛТОЙ

Зочин
Зочин
2024-07-13 10:12

Хүрэлсүх хамаатандаа шууд цолыг нь өгчихөв үү, допингийг нь хүлээлгүйгээр

zocin
zocin
2024-07-13 10:22

Хар илжиг чинь дандаа хулгайн мэх хийдэг, их муухай барилдаанаар х�##�хын наадмыг гутааж дуусахгүй нээ. ХУЛГАЙЧ ХӨЛИЙГ НЬ ШҮҮРЧ АВААД ХУГА ДАРЧИХААЧ БӨХЧҮҮДЭЭ?

Зочин
Зочин
2024-07-13 14:21

Цагдаа зодож допинг хэрэглэж муу арга бүхнийг хэрэглэж ард түмэнд ад үзэгдсэн дархан аварга байсанаас ард түмэнд нэр хүндтэй сумын заан байх нь хамаагүй дээр сайхан байдаг.

Зочин
Зочин
2024-07-13 16:50

orhonbayar gene uu hogiin har tsaraitai huduunii batsaan unachihaad tahimaa uguhgui unjij ntr kkk jinhen huduunii m#l batsaan bnle.ehleed tom bol daraa ni er hun bol tegeed buh barildaj sur

Холбоотой мэдээ

Back to top button